- Profilaktyka
- by admin
Objaw Raynauda po 60 roku życia jest wskazaniem do diagnostyki nowotworowej. W tej grupie osób może bowiem świadczyć o rozwijającym się raku.
Objaw Raynauda to napadowy skurcz naczyń krwionośnych ze zmianą zabarwienia skóry, następujący w reakcji na różne czynniki, m.in. zimno lub stres. Charakteryzuje się nagłym, dobrze odgraniczonym marznięciem, zblednięciem, następnie zasinieniem i zaczerwienieniem palców, rzadko nosa oraz małżowin usznych, któremu niekiedy towarzyszy drętwienie i ból.
Problem dotyczy do ok 15 proc. populacji, szczególnie młodych kobiet.
W przebiegu objawu Raynauda dochodzi do nasilonego skurczu i zwężenia naczyń krwionośnych, nieprawidłowości strukturalnych w obrębie naczyń oraz koagulopatii, czyli zaburzeń krzepnięcia krwi.
Przyczyna choroby jest nieznana. Wiadomo natomiast, że objaw Raynauda może być pierwszą manifestacją wielu chorób ogólnoustrojowych.
– Szczególnie niepokojące jest wystąpienie objawu Raynauda u pacjentów powyżej 60 roku życia” – uważa prof. Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Derematologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak tłumaczy, wystąpienie objawu Raynauda w tej grupie osób może świadczyć o rozwijającym się nowotworze.
– U takich pacjentów najczęściej podejrzewamy raka piersi i płuca oraz nowotwory hematologiczne – dodaje.
Dlatego u każdej osoby, u której po 60 roku życia wystąpi po raz pierwszy objaw Raynauda, należy wykonać wszystkie badania przesiewowe w kierunku nowotworów oraz podstawowe badania laboratoryjne krwi.
Nie wiadomo w jakim mechanizmie choroby nowotworowe mogą powodować objaw Raynauda i napadowe marznięcie palców rąk. Objaw nie odpowiada na typowe leczenie naczyniowe, ale ustępuje 2 tygodnie od włączenia skutecznej chemioterapii.
Jakie badanie lekarz powinien zalecić u osoby z objawem Raynauda:
- morfologia krwi obwodowej,
- OB,
- przeciwciała przeciwjądrowe (ANA)
- kapilaroskopia
Jeśli u osoby z objawem Raynauda występują w krwi przeciwciała przeciwjądrowe, może to świadczyć, że cierpi ona na układową chorobę tkanki łącznej (twardzinę układową, toczeń, zapalenie skórno-mięśniowe). Warto jednak pamiętać, że 2 proc. populacji ma podwyższone przeciwciała ANA, więc nie jest to kryterium, na podstawie którego można jednoznacznie potwierdzić chorobę.
Jeśli cierpisz na objaw Raynauda:
- unikaj ekspozycji na zimno i dym tytoniowy,
- nie stroń od małych ilości czerwonego wina, co wpłynie na poprawę krążenia.
Objaw Raynauda występuje często u pianistów, maszynistek, operatorów młotów pneumatycznych oraz pracowników chłodni. Do napadowego skurczu naczyń może dojść także po zażyciu niektórych leków i związków chemicznych, m.in. doustnych środków antykoncepcyjnych, preparatów alkaloidu sporyszu, leków immunosupresyjnych (cyklosporyna A, metotreksat) oraz kokainy.
Każda osoba z napadowym marznięciem i blednięciem palców rąk powinna wybrać się jednak na konsultacje do dermatologa.
PAP